Sprawdzony przepis na wielkanocną paschę. Sekretem jest odpowiedni twaróg
Pascha to słodki, twarogowy deser z dodatkiem dużej ilości jaj, masła i cukru, a także bakalii. Jest popularny przede wszystkim na wschodzie Polski, jest jednym z tradycyjnych dań dla prawosławnych.
Dobra pascha to jakościowe składniki
Tu nie ma miejsca na twaróg z wiaderka, który zwykle wykorzystujemy do serników. Jeśli chcesz zrobić dobrą paschę, potrzebujesz najlepszego twarogu. Koniecznie tłustego. Taki twaróg najlepiej kupić u lokalnych producentów lub bezpośrednio u rolnika. W wielu miastach są targi czy bazarki, gdzie takie lokalne produkty można kupić – warto się nimi zainteresować. Dobrego twarogu można też szukać w sklepach z ekologiczną żywnością. Jeśli kupisz twaróg półtłusty, warto wówczas dodać do niego 2-3 łyżki śmietany kremówki.
Taki twaróg trzeba przepuścić przez maszynkę do mielenia mięsa – i to jest najlepsza metoda. Miksowanie nie da odpowiedniego efektu. Robotem można sobie za to pomóc przy ucieraniu masła z żółtkami i cukrem (tradycyjnie wykorzystywano do tego makutrę). Ważne jest, aby masło i jajka były w temperaturze pokojowej. Masło musi być miękkie, inaczej nici z ubijania.
W naszym przepisie na paschę są moczone w mocnej herbacie rodzynki. Jeśli paschę będą jeść tylko dorośli, można wymieszać herbatę pół na pół z rumem i w takiej miksturze namoczyć rodzynki. Do paschy można dodać również inne bakalie, a także świeżą skórkę otartą z cytryny lub pomarańczy. Każdy może wybrać to, co najbardziej lubi.
W sieci można bez trudu kupić specjalne foremki do paschy, ponieważ ta tradycyjna ma kształt czworokątnego ostrosłupa ze ściętym stożkiem. My jednak podajemy sposób na uformowanie paschy z wykorzystaniem tego, co każdy ma w domu, czyli durszlaka lub sitka.
Przepis: Pascha
Tradycyjny, wielkanocny deser na bazie twarogu.
- Kategoria
- Deser
- Rodzaj kuchni
- Tradycyjna
- Czas przygotowania
- 30 min.
- Czas gotowania
- 12 godz.
- Liczba porcji
- 10
- Liczba kalorii
- 970 w każdej porcji
Składniki
- 1 kg tłustego twarogu
- 250 g masła
- 8 żółtek
- 250 g cukru pudru
- 2 łyżki ekstraktu waniliowego
- 100 g orzechów włoskich
- 200 g rodzynek
- 1 szklanka mocnej herbaty
- 3 łyżki kandyzowanej skórki z pomarańczy
Sposób przygotowania
- Szykowanie twarogu i bakaliiRodzynki zalej ciepłą herbatą i odstaw. Orzechy włoskie posiekaj. Twaróg przepuść 2 lub 3 razy przez maszynkę do mielenia mięsa (na małych oczkach).
- Robienie masy maślanejMasło utrzyj na puszystą, jasną masę (najlepsza będzie końcówka robota do ubijania). Dodaj cukier puder i dalej ucieraj. Potem kolejno dodawaj żółtka. Masa ma być jasna i puszysta.
- Łączenie składnikówTo twarogu dodaj wanilię, orzechy, odsączone rodzynki i skórkę pomarańczową. Wymieszaj wszystko i dodaj masę z masła i jajek.
- Robienie paschyNa garnku lub misce połóż durszlak wyłożony gazą lub pieluchą tetrową. Przełóż masę serową do durszlaka i dobrze dociśnij, zawiń gazą i obciąż (np. talerzem). Włóż do lodówki na 12 godzin.
Gotową paschę należy przełożyć na talerz i udekorować według uznania – np. bakaliami albo jadalnymi kwiatami.
Rada: pozostałe z paschy białka możesz wykorzystać np. do zrobienia bezy.